Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği, sağlıklı ve güzel bir gülümsemeyi sağlamak amacı ile genel diş hekimliği ile bazı temel prosedürlerin beraber uygulandığı bir süreci kapsar. Diş estetiği tedavi hizmetleri porselen laminalar, metalsiz porselen kaplamalar ya da köprüler, diş beyazlatma yöntemleri, onley dolgular, zirkonyum köprüler ya da implant üstü porselenleri kapsamaktadır.

Diş hekimliğinde fonksiyon ve fonasyon (konuşma) sağlanırken estetiğin de sağlanabilmesidir.En önemli amaç; doğru bir gülüş dizaynı ile doğal görünümlü dişlerdir.

Estetik dişhekimliği ile  dişlerimizi güzel göstermek ve rahat gülebilmek  için günümüzde yapılabilecek çok fazla alternatifimiz bulunmaktadır. Doğru tespit ile soruna yönelik minimal tedavi ile maksimum estetik sağlanabilmektedir.

Porselen Dolgular

Porselen dolgu yöntemi, dişte kaybolan minerallerin yerine bondingleme adı verilen bir yöntemle bu dolgu maddesinin yapıştırılması ve böylece çürükten veya aşınmadan dolayı kaybedilmiş maddenin yerine porselen inley veya onleyler denilen maddelerin konulmasına dayanır. Bunun için diş hekimliğinde Cad-Cam adı verilen bir bilgisayar tekniği kullanılmaktadır.

Dişin sağlam kısmını koruyan porselen inley veya onley olarak yapılan çok sağlam ve dayanıklı dolgulardır. Bu uygulama çürük, dişlerde meydana gelen deformasyon, kanal tedavisi sonrası ve travma gibi dişlerdeki madde kaybını tedavi etmek için yapılır ve sadece eksik olanı tamamlayıp dişin genel yapısına zarar vermeden uygulanır.

Hasta koltuğunda oturma süresini kısaltan inley-onley porselen dolgu uygulamaları hem dayanıklılık hem de estetik açıdan çok daha fazla avantaja sahiptir.

Uygumada dişlerin çürüğü temizlenir sonrasında iki yöntem tercih edilebilir.

1.Yöntem  ağız içinden direk dijital kamera ile alınan ölçü yine direk kazıma ünitesinde  porselen içerikli bloklar ile dolgu hazırlanır.Özel yapıştırıcı malzemeler ile dişe yapıştırılır.

2.Yöntem hasta ağzından özel ölçü malzemesi ile alınan ölçü üzerinden dijital okuma ile hazırlanan model kazıma ünitesinde porselen bloklardan dolgu olarak çıkar ve yine özel yapıştırıcı malzemeler ile yapıştırılır.

Önemli kayıplara uğramış olan veya çürüğün diş etine kadar indiği durumlarda da porselen dolgu yöntemi başarılı sonuçlar vermektedir. Yine laboratuvarda hazırlanan dişler özel bir cila ile cilalandığından oldukça parlak ve güzel bir görünüme de sahiptir.

Porselen Lamina

Poselen laminalar dişin yüzeyinde sadece mine tabakasında yapılan aşındırmalarla bazı durumda hiç aşındırma yapmaksızın diş yüzeyine uygulanan yaprak seramiklerdir. Özel üretilen bir yapıştırıcı ile dişlere sabitlenen bu laminalar hem tedavi açısından hem de estetik olarak sonuç alınmasını sağlar. Yapıştırılmadan önce her türlü kırılmaya karşı hassas olan bu maddeler dişe yapıştırıldıktan sonra mükemmel bir sağlamlık ve dayanıklılık kazanır.

 • Çok kısa sürede yapılan estetik düzeltme sağlayan bir yöntem olması
 • Diş dokusunun korunarak minimum düzeltme ile yapılabilmesi
 • Işık geçirgenliğinin diş dokusuna çok yakın olması sebebiyle doğal görünmesi
 • Uzun dönemde renklenmenin olmaması
 • Dayanıklı ve baskıya karşı dirençli olması en önemli tercih sebeplerindendir.
 • İşlem öncesi hazırlanan modeller üzerinde hasta ağzına uygulanacak kişiye özel muck up ile hasta sonucun nasıl olacağını işlem öncesinde görebilir.

Zirkonyum Kuronlar

Dişlere doğal görünümünü sağlayan ışık geçirgenliğidir. Metal-seramik kuronlarda alt yapıdaki metal nedeniyle ışık kırılması olmakta ve dişler mat görünmektedir. Zirkonyum kuronların ışık geçirme özelliği doğal dişe yakın olduğu için dişlerin görünümü yapaylıktan uzaklaşmaktadır.

Metal destekli porselenler, zamanla dişetlerinde koyu renkli bir çizgi oluşturabilmektedir.

Zirkonyum diş , uzun yıllar dişeti ile bütünlüğünü koruyarak daha doğal bir görünüm oluşturmaktadır.

Son yıllarda estetik ve sağlamlığı bir arada bulundurduğu için zirkonyum kuronlar tercih edilmektedir. Zirkonyum kuronların Metal-seramik kuronlara göre birçok avantajı bulunmaktadır:

 • Özellikle estetik gerektiren ön bölge dişlerinde ışık geçirgenliği sayesinde zirkonyum doğal bir görüntü vermektedir. Metal-seramik kuronlar ne kadar iyi yapılırsa yapılsın tam estetik bir sonuç elde etmek zor olabilmektedir.
 • Metal-seramik kuronlarda mekanik simantasyon yapılmaktadır. Zirkonyum kuronlarda ise dual siman denilen mekanik ve kimyasal yapıştırıcılar kullanılmaktadır. Tutuculuğu arttıran bu yöntemde dişin düşerek kırılması gibi kötü sürprizlerle karşılaşılmamaktadır.
 • Metal-seramik porselenlerde alt yapıda kullanılan nikel, bazı hastalarda alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Zirkonyumda kullanılan malzemeler ağız içi dokularla tamamen uyumludur.
 • Metal-seramik porselenlerde görülebilen diş-dişeti sınırındaki koyu renkli çizgi zirkonyum kuronlarda görülmemektedir.
 • Dişeti çekilmelerinin olduğu vakalarda metal-seramik kuronlar kötü bir görüntü oluştururken zirkonyum kuronlarda böyle bir risk söz konusu değildir.

Bonding

Bonding dişteki kırık ve çatlakları onarmanın ya da özellikle ön dişlerde şekil ve renk değiştirmek için kullanılır. Önce yapıştırılacak kompozit malzemenin rengi ile doğal dişinizin rengi birbirine uyumlu hale getirilir. Daha sonra dişiniz hafifçe törpülenerek buraya yapıştırma malzemesinin sıkı yapışmasını sağlamak için bir jel sürülür. Kompozit malzeme uygulandıktan sonra dişe oturtulup, yüksek yoğunluklu ışıkla sertleştirilir. Daha sonra da doğal görünüm için parlatılır. Bonding küçük alanlar üzerinde etkilidir çünkü daha geniş alanlar kırılmaya müsaittir.

Inlay-Onlay Dolgular  ve Beyaz Kompozit Dolgular

Koyu metal amalgam dolgular zaman içinde aşındıklarından değiştirilmeli gerekir; ayrıca dişin çatlayıp ayrılmasına neden olabilirler. Diş rengindeki dolgular doğal dişiniz ile renk olarak çok uyumlu olduklarından, neredeyse fark edilmezler. Buna ek olarak gümüş dolgulardan daha güçlü ve uzun ömürlüdürler.